Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LENIN W POLSCE

  • Tytuł alternatywny: LENIN W POLSZE
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska, ZSRR
  • Rok produkcji:
    1965
  • Premiera:
    1966. 04. 21
  • Gatunek:
    Film historyczny, Film biograficzny
  • Barwny, 2636 m, 93 min

8 sierpnia 1914 r. Funkcjonariusz więzienia w Nowym Targu spisuje personalia nowoprzybyłego więźnia: nazwisko Uljanow, imię Włodzimierz, 44 lata, dyplom doktora praw, członek socjaldemokratycznej partii Rosji, aresztowany pod zarzutem szpiegostwa. Tak zaczyna się film - ciąg wspomnień i myśli Lenina, retrospektywnych obrazów z jego pobytu w Polsce. Poronin. Dom, w którym mieszkał Lenin... Poznajemy Nadieżdę Krupską, jej matkę i młodziutką góralkę Ulkę - sierotę wychowywaną w domu Lenina i traktowaną jak córka. Towarzyszymy Leninowi w jego górskich spacerach, wypełnionych licznymi spotkaniami i serdecznymi rozmowami z góralami. Uczestniczymy w konferencji z posłami bolszewickiej frakcji Dumy - Szagowem, Pietrowskim, Badajewem, w spotkaniach z działaczami polskiego ruchu robotniczego. Myśli Lenina i nakładające się na nie obrazy są luźne, splecione na zasadzie skojarzeń i wspomnień, tak jak przywodzi je pamięć. Przeplatają się z refleksjami na temat przyjaźni, wolności i przyszłości świata, ze scenami antywojennych demonstracji robotniczych w Piotrogradzie i innych stolicach walczących państw, by znów powrócić do spraw bliskich mu osób czy historii tragicznej miłości Ulki i Andrzeja - pastucha prześladowanego przez austriackich żandarmów, walczącego później na wojnie w szeregach Legionów. Uwolniony z więzienia pod naciskiem oburzonej opinii publicznej i wskutek interwencji przedstawicieli polskiej inteligencji (Orkan, Kasprowicz, dr Dłuski) Lenin wkrótce opuszcza Polskę. Wyjeżdża do Szwajcarii.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1966
    Cannes (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda Jury za reżyserię
    Sergiusz Jutkiewicz
  • 1966
    Kijów (Wszechzwiązkowy Festiwal Filmowy)-I Nagroda
    w kategorii filmów o tematyce historyczno-rewolucyjnej
2024.03.01 02:14:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.