Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PARTITA NA INSTRUMENT DREWNIANY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1975
 • Premiera:
  1976. 04. 05
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film wojenny
 • Barwny, 2236 m, 77 min

  Lokacje: Serock (Rynek).

Z dala od frontu, w małym miasteczku w Generalnej Guberni, życie płynie sennie i na pozór spokojnie. Pewnego zimowego dnia przybywa niemiecki porucznik Anton: ogląda tartak, obserwuje ludzi, ich codzienne zmagania z nędzą, która będzie jego sprzymierzeńcem. Po uzyskaniu potrzebnych informacji zwraca się do właściciela tartaku - Łaciaka, proponując mu wykonanie pilnego, ale dobrze płatnego zamówienia. Łaciak ucieszony perspektywą dużego zarobku werbuje cieśli i chociaż fakt podjęcia pracy dla Niemców budzi niechęć mieszkańców miasteczka - udaje mu się nakłonić kilku ludzi.
"Szefem" grupy odpowiedzialnym za terminowe i fachowe wykonanie zamówienia Anton mianuje cieślę Weycha, dobrego fachowca, zmuszonego do przyjęcia tej pracy ciężką chorobą młodszej córeczki, dla której musi zdobyć lekarstwa i jedzenie.
Ze szkicu zrobionego przez Antona Weych orientuje się, że mają wykonać solidną szubienicę na czterdziestu ludzi. Robotnicy buntują się, chcą odejść, ale nie bardzo mogą sobie na taki luksus pozwolić. Zdają sobie bowiem sprawę, że ich odmowa mogłaby spowodować represje w stosunku do nich, a nawet i mieszkańców całego miasteczka, zaś skazańców, którzy mają zostać przywiezieni tuż przed egzekucją i tak by to nie uratowało.
Anton pragnie zamienić egzekucję w wielkie widowisko i nadać jej "elegancką" oprawę. Nakazuje nawet miejscowemu proboszczowi wygłoszenie "stosownego" kazania do mieszkańców. Ksiądz buntuje się, próbuje nawet protestować przeciw egzekucji a także jej spektakularnym ozdobnikom wobec niemieckiego pułkownika, który jednak, choć rozumie racje moralne księdza, sam "umywa ręce" twierdząc, że odpowiedzialnym za egzekucję jest specjalnie do tego celu wyznaczony Anton.
Porucznik Anton otrzymuje rozkaz przyspieszenia egzekucji, która ma się odbyć o świcie. Ponagla i terroryzuje cieśli. Nocą na opustoszałym rynku, przy świetle lotniczych reflektorów, rośnie szubienica. Nikomu nie wolno przechodzić przez plac, a nawet wyglądać z okien - reflektory omiatają co chwila fasady domów.
Doprowadzając swój perfidny plan do końca Anton znęca się moralnie nad robotnikami, wypłacając im zarobione pieniądze na oczach licznie zebranych w gospodzie sąsiadów. Weych wraca do domu; jego córeczka nie żyje, nie może już jej pomóc.
O świcie Niemcy spędzają wszystkich mieszkańców na plac, szykują się do makabrycznego widowiska: gra wojskowa orkiestra, operatorzy kroniki kręcą film, trwa próba mikrofonów. Są tak pewni sukcesu, że żaden z nich nie zauważył przeciskającego się przez przygnębiony i wrogi wobec niego tłum Weycha, który z ukrytą pod ubraniem bańką nafty dociera do olbrzymiej konstrukcji. Udaje mu się wbiec na szubieniczne podium, oblewa je naftą i podpala. Hitlerowcy strzelają, ale ogień szybko pochłania szubienicę, a także ciało zastrzelonego Weycha...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PARTITA NA INSTRUMENT DREWNIANY
Dramat
AutorStanisław Grochowiak

Nagrody
schowaj

 • 1976
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za zdjęcia

Patrz także:
schowaj

2020.06.26 00:12:01
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski