Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAŃCZĄCY JASTRZĄB

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1977
 • Premiera:
  1978. 01. 20
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, Kopie 35 mm, 2685 m, 98 min

  Lokacje: Oporów (zamek).

Próba syntezy przemian społeczno - kulturowych w Polsce Ludowej, pokazana przez pryzmat historii życia chłopskiego syna, który dzięki uporowi oraz niesłychanej sile woli pokonal bariery klasowe i pokoleniowe, przyplacając to jednak szczęściem własnym i swoich najbliższych. Droga Michała Topornego, chłopskiego syna, który zdobywa wykształcenie, zajmuje coraz wyższe stanowiska, lecz odrywa się od swego środowiska. Porzuca żonę i syna, żeni się z dziewczyną "z dobrego domu". Małżeństwo nie wytrzymuje próby - znudzona żona znajdzie sobie kochanka. Michał postanawia zająć się wychowaniem swoich synów, z pierwszego i drugiego małżeństwa, Odwiedza wraz z nimi rodzinną wieś. Obrzucony kamieniami samochód wpada do wody i tonie. Synowie uczestniczą w spaleniu starej chałupy, w której urodził się ich ojciec.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TAŃCZĄCY JASTRZĄB
Powieść
AutorJulian Kawalec

Nagrody
schowaj

 • 1977
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie"
  za "reżyserię i poszukiwania formalne"
 • 1978
  San Remo (MFF Autorskich)-nagroda za dźwięk

Patrz także:
schowaj

 • 1974
  Spektakl telewizyjny / Julian Kawalec / Grzegorz Królikiewicz
2023.01.18 01:36:10
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor