Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

URODA ŻYCIA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1930
 • Premiera:
  1930. 01. 30
 • 3400 m, Film zrealizowany w wersji niemej, następnie udźwiękowiony.

Piotr Rozłucki, syn bojownika o wolność Polski, wychowywany był w duchu rosyjskim. Po ukończeniu wyższej szkoły wojskowej w Petersburgu wyjechał do jednego z miast "prywiślańskiego" kraju, gdzie poznał córkę generała Polenowa, Tatianę i zakochał się w niej. Tatiana pokochała go również. Generał nie chcąc dopuścić do małżeństwa, wyjechał z córką za granicę. Przypuszczał, że na obczyźnie Tatiana zapomni o swej miłości. Opowiadania o ojcu i jego bohaterskiej śmierci oraz znajomość z uczniami, urządzającymi zebrania tajne na poddaszu, sprawiły, iż w duszy Piotra, nastąpił przełom. Piotr poczuł się Polakiem. W restauracji pijani oficerowie rosyjscy w natrętny sposób napastowali Polkę. Piotr stanął w obronie nieznajomej i padł pod szablami oficerów. Po powrocie z zagranicy zastała Tatiana ukochanego w szpitalu. Na tle tego zajścia i flirtu zazdrosnej Tatiany z oficerem Roszowem rozgrywa się dramat miłosny córki generała i dramat ideowy Piotra. Rozłucki, który czuje się teraz Polakiem, nie widzi możliwości współżycia z Tatianą - i kategorycznie zrywa dotychczasowe węzły. Po pewnym czasie opuszcza szpital. Tatiana, która nie przestała go kochać, pragnie się z nim zobaczyć. Rozłucki obiecuje przyjść do niej. Zmuszony okolicznościami nie może dotrzymać słowa. Tatiana popełnia samobójstwo. Rozłucki zastaje ją martwą.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
URODA ŻYCIA
Powieść
AutorStefan Żeromski

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 05:02:32
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych