Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nie żyje Jan Rutkiewicz

17 kwietnia 2016

16 kwietnia zmarł w Wildze k. Garwolina w wieku 84 lat Jan Rutkiewicz, reżyser filmowy, kostiumograf - militarysta, pedagog.

Absolwent Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, debiutował na początku lat 60. nowelami w filmach "Jadą goście jadą" i "Weekendy". W kolejnych latach wyreżyserował jeszcze 9 filmów kinowych i telewizyjnych, m.in. "Zakochani są między nami", "Kochajmy syrenki", "Różaniec z granatów", "Poza układem" i "Pogrzeb lwa".

W połowie lat 80. porzucił reżyserię na rzecz kostiumografii, stając się z czasem najważniejszym obok Andrzeja Szenajcha - specjalistą d/s militariów w polskim filmie. Odpowiadał za kostiumy i militaria m.in. przy filmach: "Jezioro Bodeńskie", "Cudzoziemka", "Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest", "Kronika wypadków miłosnych", "Jeniec Europy", "Korczak", "Europa Europa", "Pogranicze w ogniu", "Sława i chwała", "Cynga", "Pierścionek z orłem w koronie", "Przedwiośnie" i "Lista Schindlera".

Był wieloletnim wykładowcą Szkoły Filmowej w Łodzi, w latach 90. prorektorem Uczelni.Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 kwietnia o godzinie 14.00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych, po których nastąpi złożenie prochów do grobu na miejscowym cmentarzu.

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
e-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych