Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Również jako: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych, WFD (Warszawa), WFDiF (Warszawa)

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

 
zwiń

 • 1949. 12. 29
  Data powstania
  jako Wytwórnia Filmów Dokumentalnych na mocy Zarządzenia nr 122 Ministra Kultury i Sztuki
 • 1961
  Nagroda
  Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Sztuki za "najlepszy zestaw filmów festiwalowych" na I Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie
 • 1979
  Odznaczenie
  Order Sztandaru Pracy II klasy
 • 1988. 06. 27
  zmiana nazwy na Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
 • 2010. 01. 01
  likwidacja Wytwórni Filmowej "Czołówka" i włączenie jej w struktury WFDiF
 • 2010. 01. 15
  obchody 60-lecia Wytwórni w czasie których m.in. odznaczono jej zasłużonych pracowników, w tym dyrektora Włodzimierza Niderhausa oraz Spasa Hristova i Jacka Petryckiego
 • 2013
  Nagroda
  Nagroda rektora Akademii Obrony Narodowej na IV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie
 • 2018
  Nagroda
  Nagroda Specjalna "100-lecie Odzyskania Niepodległości" Pełnomocnika Rządu ds. Programu "Niepodlegla" min. Jaroslawa Sellinaza zestaw filmów historycznych poświęconych Jubileuszowi 100-leciu Odzyskania Niepodległości na 13. Festiwalu Polonijnym "Losy Polaków" w Warszawie
 • 2019
  Nagroda
  "Złoty Kopernik" w kategorii: Producent na X Festiwalu Filmów Edukacyjnych "Edukino" w Warszawie
 • 2021
  Nagroda
  Srebrny BohaterON i Złoty BohaterON Publiczności w kategorii ,,Instytucja”

W pierwszych latach swego istnienia wytwórnia zajmowała się wyłącznie produkcją filmów dokumentalnych oraz Polskiej Kroniki Filmowej, od połowy lat 50-tych także filmów na zlecenie Telewizji Polskiej oraz oraz filmów promocyjnych, zlecanych przez różne zakłady przemysłowe. Na początku lat 60-tych wytwórnia poszerzyła swój profil produkcyjny. Na terenie przy ul. Chełmskiej 21 powstały nowe obiekty, mieszczące dwie hale zdjęciowe oraz zaplecze techniczne w postaci wydziału budowy dekoracji.
W latach 80-tych wytwórnia przyjęła nazwę Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Dziś wytwórnia to nowoczesny ośrodek technologiczny, świadczący pełen zakres usług produkcyjnych, począwszy od metody tradycyjnej, poprzez wykorzystanie Digital Intermediate, aż po technologię Red One. Od roku 2009 w wytwórni wykonuje się mastery Digital Cinema do projekcji w kinach cyfrowych. Studio dźwiękowe, jako jedyne w Polsce, umożliwia zgranie filmu we wszystkich formatach Dolby. WFDiF to ponad 30 obiektów, wśród których znajdują się profesjonalne hale zdjęciowe, studia do obróbki i nagrań dźwięku, bardzo nowoczesny sprzęt z zakresu techniki zdjęciowej, Laboratorium Obróbki Taśmy na najwyższym światowym poziomie, wszechstronnie wyposażone Zakłady Budowy Dekoracji oraz Inscenizacji i wiele innych obiektów, z których korzysta znaczna część obecnych na polskim rynku stacji telewizyjnych i produkcji filmowych. Również tutaj mieści się ogromne, specjalistycznie wyposażone Archiwum Filmowe. Wytwórnia to również siedziba ponad 40 firm i instytucji filmowych.
1 października 2019 decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego studio połączone zostało z dotychczasowymi: Studiem Filmowym "Kadr", Studiem Filmowym "Tor", Studiem Filmowym "Zebra" oraz Studiem Miniatur Filmowych w ramach nowopowstałej państwowej instytucji kultury o nazwie Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń