Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zygmunt Hübner

Zygmunt Hübner - galeria

 
rozwiń

  • 1930. 03. 23
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1989. 01. 12
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 18)

Aktor, reżyser, dyrektor i kierownik artystyczny teatru, pedagog, publicysta. W latach 1948-50 studiował historię sztuki na UW. Od 1951 wykładał w Szkole Dramatycznej Teatru Lalek i został asystentem na wydziale reżyserii PWST. W 1952 grał w Teatrze Ludowym w Warszawie, w latach 1953-54 występował w Teatrze Narodowym. Po studiach reżyserskim w 1956 wyjechał do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie grał, reżyserował, a od sezonu 1958/59 sprawował też kierownictwo artystyczne tej sceny. W latach 1960-62 reżyserował w teatrach warszawskich: Polskim i w Syrenie. W sezonie 1962/63 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatrów Dramatycznych we Wrocławiu. W latach 1963-69 sprawował dyrekcję i kierownictwo artystyczne Starego Teatru w Krakowie. W następnych latach nie związany z żadnym teatrem reżyserował gościnnie w Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu i Warszawie. W latach 1970-80 był sekretarzem generalnym Polskiego Ośrodka ITI, od 1970 nawiązał stałą współpracę z warszawską PWST jako wykładowca, w latach 1972-75 piastował funkcję prodziekana, w l. 1975-81 dziekana Wydziału Reżyserii. W sezonie 1973 wszedł do Naczelnej Rady Programowej ZASP. W 1974 został dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Powszechnego w Warszawie i pozostał na tym stanowisku do końca życia, tworząc jedną z najciekawszych scen w kraju. Był autorem artykułów, felietonów, książek i sztuk teatralnych.

Filmografia i spektakle
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

Zygmunt Hübner w internecie
schowaj

© 1998-2013 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka AgencyFabryka Obrazue-teatr.pl