Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BŁĘKITNA PLANETA

2005
Rafał Kotas

Mówi bohater: "Czuję się artystą. Kiedyś się nie czułem, a teraz to się czuję, k…a, pełną gębą, wiesz. [Pytanie Rafała Kotasa, reżysera Błękitnej planety] - A od kiedy czujesz się artystą? - Tak, k…a, trzy lata to już po całości. Łaaaa! Ze trzy lata to już jestem, k…, mistrzem, k…a, na takiej, k…a, korbie, z takim powerem, wiesz… No tak!" - i uśmiech.

Wypowiadający te słowa może drażnić. Jest bardzo przekonany o swym artystycznym powołaniu. Nawet jeśli kiedyś w nie wątpił, to - jak dowiedzieć się można z przywołanego cytatu - dziś wahania ustąpiły pewności. Idzie z nią w parze pewien typ społecznego nieprzystawania: siostra ma go za "świra", zaś matce trudno pogodzić się z faktem, że syn śpiewał kiedyś ładne piosenki, a teraz… Pojawia się też historia dawnej, dającej odpór poetyckim uniesieniom dziewczyny bohatera, z którą rozstanie poskutkowało alkoholowym ciągiem ("Ale zacząłem pić nie z rozpaczy! Ta rozpacz to mnie, k…a, dopadła tak, k…a, z dwa miesiące po tym, jak mnie rzuciła. A na początku to szczęście!"). Zresztą, opowieść artysty ma również odpowiednio spuentowane wątki poboczne. Jeden z nich dotyczy parania się sędziowaniem bokserskim, co podsumowane zostaje słowami: "Mogę, na przykład, nieskromnie powiedzieć o sobie, że jestem człowiekiem dosyć wszechstronnym". Wszechstronnym i, dodajmy, godnym naśladowania: "Gdyby wszyscy ludzie radzili sobie tak, jak ja, to by było bardzo fajnie" (przypomina się porada Czesława Niemena z dokumentu Marka Piwowskiego Sukces [1968]: "Ja się ładnie ubieram. Wszyscy się powinni tak ubierać"). Wracając więc do pierwotnej myśli - może to wszystko drażnić. A jednak portret bohatera, jaki krystalizuje się w pamięci po ostatnim kadrze Błękitnej planety, skłania do myśli znacznie subtelniejszych.

Łukasz Cieślak (szerzej znany jako Łukasz z Bałut) opanowuje filmową przestrzeń w całości - gdy coś mówi, uśmiecha się lub zapala entuzjazmem, brak miejsca na cokolwiek/kogokolwiek innego. Reżyser pozwala mu się zresztą wygadać, zapewne instynktownie czując, że największa siła bohatera kryje się w jego autentyczno-ekstatycznych uniesieniach, gdy wspomina o fotografowaniu łódzkich wschodów słońca czy przedstawia teorię ziemi jako pędzącego przez wszechświat kabrioletu. Wtedy nie drażnią ani przekleństwa, ani przechwałki, bo przede wszystkim ostaje się oryginalna postać, odbierająca rzeczywistość wyostrzonymi zmysłami. "Trochę, k…a, wobec świata to jest nieuczciwe być nieszczęśliwym" - mówi pod koniec etiudy Łukasz. I uśmiech.

Piotr Pławuszewski
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.