Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIASTO UCIECZKI

2006
Wojciech Kasperski

"Tragicznie zakończyły się studenckie juwenalia w Łodzi. Dziewiętnastoletni ochroniarz zginął, a dwudziestotrzyletnia dziewczyna jest w agonii. Trafiły ich kule łódzkich policjantów wezwanych do rozpędzenia w nocy z soboty na niedzielę rozwścieczonych pseudokibiców Widzewa, którzy zaatakowali bawiących się studentów. Policja twierdzi, że użyła ołowianej amunicji zamiast gumowej przez pomyłkę" [H. Kittel, Krwawe święto studentów, "Rzeczpospolita" 2004, nr 3222, s. X1]. Podobnie brzmiących doniesień, po nocy z 8 na 9 maja 2004 roku, ukazało się w polskiej prasie znacznie więcej. Po dwóch latach, nawiązującą do feralnych zdarzeń fabularną etiudę nakręcił Wojciech Kasperski - tak powstało Miasto ucieczki. Miasto - w którym się ucieka? do którego się ucieka? z którego się ucieka?

Tomek (rola Eryka Lubosa) raczej się nie uśmiecha - wiecznie zacięty wyraz twarzy zdradza, że kipią w nim gwałtowne emocje. Sporo zdradzają retrospekcje (opatrzone komentarzem bohatera): w dzieciństwie chciał być sportowcem, ale trudno o to, gdy z trudnością wykonuje się czyjekolwiek polecenia. Z murawy przeniósł się więc w inne rejony stadionu i został oddanym kibicem łódzkiego Widzewa. Kiedy klub stanął przed widmem spadku do niższej ligi, Tomek postanowił kupić broń. "Koniec pedalstwa - mówi swemu najlepszemu przyjacielowi, Kacprowi (Wojciech Żołądkowicz) . - Ja na tym meczu rozpętam wojnę. Psy strzelają do nas, to my teraz będziemy strzelać do psiarni. To jest moja odpowiedź na to, że lecimy do drugiej ligi". W innym momencie wypłynie z bohatera fala rozgoryczenia, może nawet lepiej tłumacząca jego gwałtowne zamiary: "Wyjazdy, mecze, oprawy, ustawki, zadymy… Po co?". Po co, skoro drużyna idzie na dno? Rzecz w tym, że w pomeczowym starciu z policją ginie Kacper - ten, który pomysłowi z bronią ostro się sprzeciwiał. Wszystko nie tak, albo lepiej: nie takie proste.

Trudno nie docenić realizacyjnej sprawności, jaka przebija przez wielokrotnie nagradzane Miasto ucieczki. Etiuda "nieduża" czasowo, ma w sobie spory rozmach, widoczny zwłaszcza w finałowych sekwencjach, ilustrujących starcia policji z kibicami. Dokumentalnego oddechu przydają tym fragmentom autentyczne (tak się przynajmniej wydaje) zapiski wideo z 2004 roku: czarno-białe, chropowate w formie, udanie wplecione w tkankę całego filmu. Dobrze "zagrano" też dźwiękiem - niespieszna, podszyta niepokojem muzyka nagle urywa się, dając wybrzmieć policyjnym strzałom (zarejestrowanym przez uliczną kamerę - bez finezji, ale za to z surową wiarygodnością).

Nie jest, na szczęście, Miasto ucieczki próbą prostego sfilmowania prasowych doniesień. O łódzkich zdarzeniach widz dowiaduje się zresztą dopiero po ostatnim ujęciu - gdy ma już w głowie historię Tomka. I nagle okazuje się to wszystko: nie takie proste.

Piotr Pławuszewski
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.