Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEBIESKI

2009
Maria Turek

Maria Turek opowiada o odrzuceniu i odmienności. Historia z pozoru jest prosta. W odległej osadzie surowych i groźnych wikingów rodzi się dziecko. Jego wygląd zewnętrzny - niebieski kolor i osobliwe czułki-anteny wystające z głowy - sprawia, że zostaje skazany na śmierć. Rośli mężczyźni wkładają noworodka do łódki i wypychają na morze. Chłopiec ma już nigdy nie powrócić. Okazuje się jednak zaradny (sam zawiązuje sobie pępowinę na kokardkę i wyławia ryby) i odważny (przetrwa burzę na morzu). Na świecie znajdzie się w końcu miejsce i stworzenia mu przyjazne.

Autorka rozwija w dowcipnej, choć momentami nieco przerażającej, formie dwa równoległe wątki semantyczne. Jeden wypełnia kolorami, przede wszystkim tytułowym niebieskim. Tego koloru jest skóra chłopca, morze, które ma go pochłonąć, i niebo, pod którym wciąż unosi się jego łódeczka. Ciało chłopca harmonizuje z morzem i niebem, kontrastuje zaś z barwami świata wikingów. Gdy wynoszą go z chaty ich sylwetki wypełnione są czerwienią.

Dziecko okazuje się jednością z otwartą przestrzenią, bezkresem. Pozostaje jednak samotne do chwili, gdy trafia do świata innych dziwnych istot, z których niemal każda nosi cechy jakiegoś zwierzęcia, ale nie jest nim w pełni. Stanowią one zwykle zaskakuje konglomeraty różnych stworzeń. Wśród nich chłopiec ma szansę odnaleźć szczęście. Wówczas Maria Turek pokazuje w krótkiej sekwencji, jak ów świat się narodził, gdy podczas Potopu zwierzęta niedoskonałe znalazły się poza Arką Noego. Był wśród nich ogromny zwierz słoniopodobny. Stanął na górze, gdzie zalał go deszcz, ale jego trąba pozostała na powierzchni. W jego przytulnym wnętrzu zamieszkali odmieńcy. Odniesienia biblijne tworzą drugi wątek semantyczny. W opowieść o niebieskim dziecku autorka włącza historię Mojżesza, Arki Noego, Potopu i Jonasza, który znalazł schronienie w brzuchu wieloryba.

Niebieski oglądany może być zatem jak bajka o cudownym ocaleniu, ale i jako trawestacja istotnych tematów kultury. Niepostrzeżenie zyskuje znaczenia uniwersalne.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.