Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POMARAŃCZARKA

2011
Marta Szymańska

W pustym, ośnieżonym miasteczku staruszka sprzedaje pomarańcze. Jej klienci odchodzą zaopatrzeni nie tylko w zakupione owoce. Pomarańczarka to oniryczna opowieść o fantazjach i dziwnej obsesji głównej bohaterki.

W uzasadnieniu nagrody, którą film otrzymał na Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu w roku 2012 czytamy: "Pomarańczarka poruszyła nas i wywarła na nas wielkie wrażenie. Od znakomitego, ekspresyjnego wykorzystania tradycyjnych technik animacji, aż po bogaty i sugestywny dźwięk, film jest wzorcowym przykładem wielowarstwowej, pomysłowo zbudowanej opowieści skupionej na swoim temacie."

Marta Szymańska rzeczywiście posługuje się klasyczną techniką rysunkową, a ściślej malarską, o długiej tradycji w polskiej animacji. Dzięki szkicowemu przedstawieniu świata buduje szczególną atmosferę miasteczka pogrążonego wprawdzie w ciepłych brązach, ochrach i sepiach, ale jednocześnie niepokojąco pustego i przyprószonego śniegiem. Ten niemal monochromatyczny obraz rozświetlają wyraziste barwy sprzedawanych przez staruszkę pomarańczy. Długie ujęcie wypełnionego owocami koszyczka pozwala widzowi kontemplować obraz niczym martwą naturę. W odróżnieniu od tła - zdeformowanych, nadgryzionych zębem czasu budynków, zniekształconej twarzy pomarańczarki owoce przedstawiono z zaskakującym realizmem. Skojarzenia ze słynnym obrazem Aleksandra Gierymskiego Żydówka z pomarańczami (tytuł alternatywny: Pomarańczarka) narzuca już tytuł filmu. Podobnie jak w dziele malarskim, uwypuklone policzki i zmarszczki staruszki, wzmacniające wrażenie smutku, zostają skontrastowane z kojarzonymi ze słońcem i ciepłem pomarańczami. Tymczasem w filmowym miasteczku panuje chłód i sypie śnieg.

Scena rodzajowa to jednak dla Marty Szymańskiej jedynie punkt wyjścia. Szybko okazuje się bowiem, że pomarańcze stanowią dla bohaterki swego rodzaju fetysz. Jej oczy przybierają podobną barwę i kształt, gdy tylko poczuje podniecenie. Wywołują je w bohaterce nogi klientów. Autorka sprawnie operuje zbliżeniem i zaskakującym, dysonansowym dźwiękiem, by zbudować efekt zaskoczenia, gdy pomarańaczarka wpatrzona najpierw w swych klientów, nagle zbliża twarz do ich nóg, głaszcze je i całuje, a czasami wbija w nie zęby. Staruszka porusza się o kulach, nie ma jednej nogi i kolekcjonuje kończyny, próbując dopasować je do swego ciała.

Realizm etiudy Marty Szymańskiej przełamany zostaje przez groteskę, ale nie przez tę wywołującą wyłącznie śmiech, lecz tę budzącą do refleksji egzystencjalnej na temat samotności, poczucia braku i niemożności.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.