Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MÓJ MAŁY EVEREST

1988
Mirosław Dembiński

Utrzymana w konwencji surrealistycznej etiuda o alpiniście wspinającym się na szczyt swojego życia - to najkrótsze z możliwych streszczeń fabularnej etiudy Mirosława Dembińskiego, zrealizowanej pod opieką artystyczną Wojciecha Jerzego Hasa, Juliana Dziedziny, Andrzeja Bednarka i Jerzego Wójcika. Mój mały Everest powstał jako ćwiczenie, którego celem podstawowym było opowiedzenie krótkiej historii bez użycia słów. Dialog zostaje więc w nim upodrzędniony, zredukowany do roli tła językowego. Główny bohater nie posługuje się słowem. Komunikuje się za pomocą gestu i mimiki. Koncept leżący u podstaw tej opowieści ma jednak korzenie językowe. Zderzenie różnych sytuacji codziennych z procesem wspinania się na szczyt to bowiem próba zobrazowania metafory ujmującej ludzką egzystencję jako wędrówką ku górze, jako ciągłe zdobywanie kolejnych wierzchołków. Szczyt to synonim słów: zwieńczenie, zakończenie, kulminacja, ukoronowanie.

Na ów sens filmu wskazuje jego tytuł. Umacnia go konstrukcja, która oparta została na ujęciach ukazujących z trudem wspinającego się bohatera na przemian ze scenami prezentującymi zwyczajne życie - w barze, przed komisją poborową, w mieszkaniu kochanki, w domu, gdzie czeka żona z trojgiem dzieci, z kościoła. W pierwszej części filmu bohater wdziera się do tych przestrzeni, wkracza niejako w środek już zaistniałych sytuacji, wyłaniając się niespodziewanie zza framugi okna czy zza stołu. W części drugiej uczestnicy opisanych zdarzeń stają na drodze jego wędrówki ku górze. Spycha ich więc i przegania, by dotrzeć na szczyt samodzielnie, lecz ze znacznym bagażem doświadczeń. Ślady uwikłania w historię małą i dużą pozostaną w nim na zawsze, czego widomym znakiem jest wymalowana na jego koszulce litera "P", która stanowiła część napisu "Precz" malowanego przez opozycję na murze. Prawdziwą wolność bohater uzyska jednak dopiero, gdy samotnie wdrapie się na wierzchołek góry, gdy pokona wszystkie przeciwności i zaakceptuje to, czego odrzucić nie może.

Odtwórca głównej roli w etiudzie Dembińskiego, alpinista - Ludwik Wilczyński, stwierdza w jednym z wywiadów: "Prawie wszystkie poważne wysokościowo i technicznie drogi kończy się w stanie fizycznego wyczerpania, które jest stanem szczególnym. Nie mam tu na myśli maligny czy obecności nieistniejącego towarzysza, bo to już kolejny etap anihilacji człowieka zwanego wspinaczem. To, co mam na myśli, to uczucie wielkiego oczyszczenia w sensie i fizycznym i duchowym. Najzwyklejsze oczyszczenie organizmu przez duży wysiłek, głód i utratę wagi, połączone z wielkim dystansem do siebie i rzeczywistości daje tuż po zakończeniu wejścia, krótką alpinistyczną nirwanę, do której się tęskni i którą się pamięta całe życie." (http://www.portalgorski.pl/artykuly/sylwetki/ludzie-gor/5702-wywiad-z-ludwikiem-wilczynskim). Dla fikcjonalnego bohatera ów stan stanie się możliwy, gdy nabędzie życiowej mądrości, gdy pokona trudu kolejnego dnia

.
Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.